Sku:
JL608
Rainbow Capital Letters
- Regular Price
- $2.40
- Sale Price
- $2.40
- Regular Price
- $7.99
Sold Out
- Unit Price
- per
Rainbow Capital Letters are an engaging magnetic resource to help teach children what capital letters look like and how to use them! Rainbow Capital Letters is a fantastic resource that can be used alongside Rainbow Letters and Numbers or Rainbow Alphabet and Digraphs (sold separately) to help children to recognize the difference between uppercase and lowercase letters and to help them develop a grammatical understanding of where capital letters should be introduced.
Contains 26 capital letters.
Approximately 2 inches high.
Ages | Grade |
3 - 5 | Pre K - K |
WARNING: CHOKING HAZARD-Small parts. Not for children under 3 years.
![Junior Learning JL641 Rainbow CVC Objects box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL641-Box-and-contents.jpg?v=1572832138&width=500)
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/files/preview_images/cfa2e3a4c2cf416984990feca67b6f45.thumbnail.0000000000.jpg?v=1712612968&width=500)
Rainbow CVC Objects
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL651 Rainbow Magic-E Objects box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL651-Box-and-Contents.jpg?v=1611623065&width=500)
![girls playing with Junior Learning JL651 Rainbow Magic-E Objects](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL651-Lifestyle.jpg?v=1636424367&width=500)
Rainbow Magic-E Objects
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL649 Rainbow Blend Objects box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL649-Box-and-Contents.jpg?v=1611623157&width=500)
![Girl holding a Junior Learning JL649 Rainbow Blend Objects](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL649-Lifestyle.jpg?v=1636424322&width=500)
Rainbow Blend Objects
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL197-Box-and-contents.jpg?v=1652906655&width=500)
![Alphabet Arc](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL197-Lifetsyle-02.jpg?v=1652906655&width=500)
Alphabet Arc
- Regular Price
- $12.99
- Sale Price
- $12.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL650 Rainbow Vowel Objects box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL650-Box-and-Contents.jpg?v=1631052491&width=500)
![Kid holding Junior Learning JL650 Rainbow Vowel Objects](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL650-Lifestyle.jpg?v=1636424351&width=500)
Rainbow Vowel Objects
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL196 Rainbow Letters Print box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL196-B.jpg?v=1621207441&width=500)
![Junior Learning JL196 Rainbow Letters Print alphabet close up](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL196-alphabet.jpg?v=1612981005&width=500)
Rainbow Letters - Print
- Regular Price
- $9.99
- Sale Price
- $9.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL194-Box-and-Contents.jpg?v=1652921449&width=500)
![Rainbow Phonics Magnetic Letters](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL194-Lifestyle-A.jpg?v=1652921449&width=500)
Rainbow Phonics Magnetic Letters
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL654 Rainbow Phonics Tiles write and wipe and pieces close up](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL654-Board-Standing.jpg?v=1631052502&width=500)
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/files/preview_images/1b7b1cd59dee4f6fbe3dcfebe76ad15b.thumbnail.0000000000.jpg?v=1713733617&width=500)
Rainbow Phonics Tiles
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL601 Rainbow Alphabet and Digraphs Print box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL601-Box-and-contents.jpg?v=1572828136&width=500)
![Junior Learning JL601 Rainbow Alphabet and Digraphs Print letters](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL601-alphabet.jpg?v=1572828136&width=500)
Rainbow Alphabet and Digraphs - Print
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL602 Rainbow Vowels - Print box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL602-Box-and-contents.jpg?v=1572828382&width=500)
![Junior Learning JL602 Rainbow Vowels - Print split digraphs](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL602-split-digraphs.jpg?v=1640028090&width=500)
Rainbow Vowels - Print
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL607 Rainbow Giant Phonics box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL607-Box-and-contents.jpg?v=1572829852&width=500)
![Junior Learning JL607 Rainbow Giant Phonics digraphs pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL607-digraphs.jpg?v=1639964836&width=500)
Rainbow Giant Phonics
- Regular Price
- $49.99
- Sale Price
- $49.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL198 CVC Word Stips box, pieces and rainbow letters close up](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL198-C.jpg?v=1571825500&width=500)
![Junior Learning JL198 CVC Word Stips pieces stacked](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL198-Pieces.jpg?v=1639359618&width=500)
CVC Word Strips
- Regular Price
- $24.99
- Sale Price
- $24.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL618 Rainbow Spinner jar and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL618-jar-and-contents.jpg?v=1738547328&width=500)
![Junior Learning JL618 Rainbow Spinner pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL618-spinners.jpg?v=1738547328&width=500)
Sale
Rainbow Spinners
- Regular Price
- $3.90
- Sale Price
- $3.90
- Regular Price
- $12.99
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL608 Rainbow Capital Letters box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL608-Box-and-contents.jpg?v=1738547329&width=500)
![Junior Learning JL608 Rainbow Capital Letters all pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL608-capitals.jpg?v=1738547329&width=500)
Sale
Rainbow Capital Letters
- Regular Price
- $2.40
- Sale Price
- $2.40
- Regular Price
- $7.99
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL612 Rainbow Sentences write and wipe and pieces close up](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL612-board-and-pieces.jpg?v=1585706677&width=500)
![Junior Learning JL612 Rainbow Sentences all pieces mixed](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL612-pieces.jpg?v=1585706677&width=500)
Rainbow Sentences
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL603 Rainbow Alphabet and Digraphs Cursive box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL603-Box-and-contents.jpg?v=1738547332&width=500)
![Junior Learning JL603 Rainbow Alphabet and Digraphs Cursive letters](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL603-alphabet.jpg?v=1738547332&width=500)
Sale
Rainbow Alphabet and Digraphs - Cursive
- Regular Price
- $3.00
- Sale Price
- $3.00
- Regular Price
- $9.99
- Unit Price
- per
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/files/JL604-Box-and-contents.jpg?v=1738547330&width=500)
![Junior Learning JL604 Rainbow Vowels - Cursive split digraphs](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL604-split-digraphs.jpg?v=1738547331&width=500)
Sale
Rainbow Vowels - Cursive
- Regular Price
- $3.00
- Sale Price
- $3.00
- Regular Price
- $9.99
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL616 Rainbow Punctuation Marks box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL616-Box-and-contents.jpg?v=1572831820&width=500)
![Junior Learning JL616 Rainbow Punctuation Marks all pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL616-punctuation.jpg?v=1572831820&width=500)
Rainbow Punctuation Marks
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL600 Rainbow Letters and Numbers box and pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL600-Box-and-contents.jpg?v=1738547333&width=500)
![Junior Learning JL600 Rainbow Letters and Numbers alphabet pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL600-alphabet.jpg?v=1738547334&width=500)
Sale
Rainbow Letters and Numbers
- Regular Price
- $13.99
- Sale Price
- $13.99
- Regular Price
- $19.99
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL147 Rainbow Timer packaging](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL147.jpg?v=1738547406&width=500)
![Junior Learning JL147 Rainbow Timer minutes](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL147-Timers.jpg?v=1738547406&width=500)
Sale
Rainbow Timers
- Regular Price
- $9.09
- Sale Price
- $9.09
- Regular Price
- $12.99
- Unit Price
- per
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL195-Box-and-content.jpg?v=1698112158&width=500)
![Rainbow Numbers Magnetic Numbers](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL195-Pieces-flat.jpg?v=1698112158&width=500)
Rainbow Numbers Magnetic Numbers
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL614-Box-and-contents.jpg?v=1698110402&width=500)
![Rainbow Ten Frames](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL614-pieces-2.jpg?v=1698110402&width=500)
Rainbow Ten Frames
- Regular Price
- $17.99
- Sale Price
- $17.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL613-board-and-pieces.jpg?v=1698111343&width=500)
![Rainbow Pattern Blocks](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL613-pieces.jpg?v=1698111343&width=500)
Rainbow Pattern Blocks
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL149 Rainbow Recorders (Set of 4) box](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL149-Box.jpg?v=1571825508&width=500)
![Junior Learning JL149 Rainbow Recorder Set of 4 with instruction](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL149-Diagram.jpg?v=1639966641&width=500)
Rainbow Recorders (Set of 4)
- Regular Price
- $69.99
- Sale Price
- $69.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL610 Fraction Bricks box and content](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL610-Box-and-contents.jpg?v=1698108181&width=500)
![Junior Learning JL610 Fraction Bricks pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL610-bricks.jpg?v=1698108181&width=500)
Fraction Bricks
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
![Junior Learning JL611 Fraction Segments box and content](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL611-Box-and-contents.jpg?v=1698108173&width=500)
![Junior Learning JL611 Fraction Segments pieces](http://juniorlearning.com/cdn/shop/products/JL611-segments-frames.jpg?v=1698108173&width=500)
Fraction Segments
- Regular Price
- $19.99
- Sale Price
- $19.99
- Regular Price
- Unit Price
- per